Wykonywanie gładzi

Wykonywanie gładzi na sianach służy oczywiście wygładzeniu ścian :)

Do wyboru mamy:

- gładzie w formie sypkiej - proszek, pakowane w worku, które trzeba rozrobić z wodą w odpowiedniej proporcji

Worki zwykle mają 20 lub 25 kg.

Tańsze gładzie kosztuja 20 - 30 zł, droższe do 50 zł za worek. Z punktu widzenia amatora, gładzie za 20-30 zł za worek w zupełności wystarczą.

Z jednego worka 20 kg zrobimy zwykle około 10 - 15 m2 gładzi na scianie, nakładajac 1-3 mm grubości, czyli tyle ile się powinno, ale warto też przeczytać instrukcję na opakowaniu, jakie zużycie materiału zakłada producent danej gładzi. Gładź będziemy nakładać dwiema warstwami więc ilość metrów kwadratowych na które chcemy nałożyć gładź przemnóżmy przez 2 i dopiero wtedy oszacujmy ile worków potrzebujemy.


- gotowe masy w wiaderkach, które sa gotowe do użycia po otwarciu, ale jeśli nie zużyjemy całej zawartości, mozna wiaderko zamknąć i przez jakis czas przechowywać aby użyć ponownie


Gotowe masy mają wiele zalet:
- wygodniejsze w użyciu, szybsze
- nie pylimy proszkiem wsypujac go z worka do wiaderka z wodą
- nie potrzebujemy mieszadła do gładzi
- gotowe masy są wymieszane fabrycznie, czyli znacznie lepiej niż w przypadku ręcznego mieszania gładzi z worka
- gotowe masy mają lepsze właściwości, zwykle są twardsze, odporniejsze, bardziej przyczepne do podłoża, często nie mają w sobie wogóle gipsu tylko akryl, polimery a ich wiązanie nie polega tak jak w przypadku gładzi gipsowych na odparowaniu wody, tylko na reakcji chemicznej utwardzenia spoiwa organicznego.

Wady mas szpachlowych:
- cena - sa one droższe.
20 kg wiaderko masy szpachlowej z którego zrobimy 8 - 13 m2 gładzi, kosztuje od 35 zł do nawet 100 zł.

Można przyjąć że wygładzenie 10 m2 powierzchni gotową masą będzie nas kosztować około 40 zł, natomiast gładzią tradycyjną, czyli proszkiem rozrabianym z wodą będzie to koszt 25 zł (warstwa grubości 1-2 mm). Są to ogólne szacunki na przykładzie produktów firmy Cekol. Podobnie jest w przypadku innych popularnych producentów, takich jak Dolina Nidy, Megaron, Intergrąd, Gipsar.

Gotowe mieszanki są zatem droższe od sypkich o 50-100%.

Inną wadą gotowych mas może być zbyt duża twardość, co sprawia problem ze szlifowaniem gładzi, ale to juz zależy od konkretnego producenta.

Wskazówka: zanim zamkniemy wiaderko z niezużytą masą, okryjmy masę folią, tak aby wolniej schła i dopiero zamknijmy wiaderko pokrywką.Wiadro na gips –wiadro, w którym będziemy rozrabiać gładź gipsową, czyli produkt na bazie gipsu(musi to być osobne wiadro niż to na klej do siatki)Małe pojemniki nagips, farby, grunty

halogen, lampka

Zabezpieczenie antykorozyjne metalu przed gładzią – w miejscach
gdzie gładź gipsowa będzie stykać się z metalowymi elementam, np.
framugami, rurami wchodzacymi w scianę

Grunt wzmacniający podłoże
i ograniczający jego nasiąkliwość – trzeba go będzie użyć na ściany,
które chłoną wodę, w dodatku gdy są zapylone. Więcej w GRUNTOWANIE I MALOWANIE PODKŁADOWE

Reflektor do oświetlania scian – będzie potrzebny przy wygładzaniu ścian gładzią

Waga – doodważania ilości zapraw i gładzi w proszku i wody potrzbnej do uzyskaniaodpowiedniej konsystencji masy. Najlepiej aby wagą dało się odważyc jednorazowoprzynajmniej 10 kg. Ja mam wagę tylko do 5kg i muszę odważać większe porcjeproszku i wody na raty. Dokładność wagi nie musi być duża, wystarczy do 100g.


Młotek, dłuto –do skuwania zbędnego tynku, np. skuwanie zaokrąglonych naroży w celu przerobienia ich na naroża o kątach prostych, odkuwanie zbędnych elementów ze ścian Wiertarka
zkońcówkami: mieszadłami – musi być osobne mieszadło do kleju do siatki
i osobnedo gładzi gipsowej. Koszt mieszadeł wacha się od 10 do 30 złLepsze
niżwiertarka jest mieszadło mechaniczne, czyli urzadzenie
zaprojektowane tylko domieszania zapraw i mas ale nie warto go kupować
(koszt minimum 200 zł z w miaresolidne mieszadło), choc jeślimamy, albo
możemy pożyczyć to z pewnością jest to lepsze rozwiazanie niżwiertarki
(zwłaszcza te słabsze, tańsze wiertarki szybciej się zużywająmieszając już 5 kg mieszanki)

Pędzel ławkowiec – służy do gruntowania dużych, nierównych
powierzchni ścian i sufitów (np. po zeskrobaniu z nich starej farby),
jeśli okaże się że chłoną one wodęWałek gąbkowy –służy do
gruntowania gładkich powierzchni chłonących wode takich jak gładzie gipsowe obrabiane na sucho (szlifowane)

Gładzie– chodzi o zaprawy do wygładzania chropowatych ścian przed malowaniem. Wieletakich zapraw jest na bazie gipsu, stąd nazwy: gładzie gipsowe, gipsy, gipsyszpachlowe. Takie wyroby zwykle są sprzedawane w workach jako suche mieszanki.Są też produkty bez gipsu, na bazie akrylu i innych spoiw, zwykle sprzedawanejako gotowe mieszanki (fabrycznie przygotowane),które od razu nakladamy naścianę. Producenciczęsto stosuja swoje nazwy, ale wiedzcie że produkty takie jak: gładź gipsowa,gładź szpachlowa, gładź tynkowa, gips szpachlowy, masa szpachlowa, zaprawaszpachlowa służą do tego samego czyli do wygładzania powierzchni ścian isufitów, choć oczywiście różnią się od siebie charakterystyką i w pewnymstopniu zastosowaniem. Więcej w WYKONYWANIE GŁADZI.Siatkiścierne lub gąbki ścierne do gipsu – przydadzą się wtedy gry będziemy obrabiaćgładź na sucho, wiecej w WYKONYWANIE GŁADZI. Koszt: kilka złotychPacafilcowa lub gąbkowa do zacierania na mokro –przydadzą się wtedy gry będziemyobrabiać gładź na mokro, bez szlifowania, wiecej w WYKONYWANIE GŁADZI.Koszt do 15 zł.

Narożnikialuminiowe – służą do wykonania ostrego naroża zewnętrznego, które będzieodporne na uderzenia. Narozniki sprzedawane są zwykle w długościach od 2 do 3,5metra i kosztuja od 2 do 6 zł. Można kupic narożniki dodatkowo wzmocnionesiatką, ale ja polecam bez siatki. Narożniki będziemy wtapiać (wklejać) w masęgipsu na zewnętrznych narożach ścian, uzyskując w ten sposób kąty proste. Uwagana transport narozników ze sklepu do domu, starajmy się ich nie pogiąć.

Pędzel ławkowiec – służy do gruntowania dużych, nierównych powierzchni ścian i sufitów (np. po zeskrobaniu z nich starej farby), jeśli okaże się że chłoną one wodęWałek gąbkowy –służy do gruntowania gładkich powierzchni chłonących wode takich jak gładzie gipsowe obrabiane na sucho (szlifowane)

Wiadro na gips –wiadro, w którym będziemy rozrabiać gładź gipsową, czyli produkt na bazie gipsu(musi to być osobne wiadro niż to na klej do siatki)
Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!