Wstęp

Wiemy już jakie czynności nas czekają w związku z remontem. Mamy to zapisane na kartkach. W tym dziale znajdują się opisy poszczególnych czynności. Na początku każdej podstrony dowiesz się jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania danego etapu prac, jakie materiały i jak oszacować ich potrzebnę ilość i koszt. Dowiesz się ile mniej więcej czasu zajmie Ci wykonanie danego etapu pracy.

Zatem będziesz mógł na swojej kartce z czynnościami do zrobienia dopisać ile pieniędzy na to potrzebujesz ( tzn na materiał i narzędzia) a takze ile czasu Ci to zajmie. Gdy to zrobisz dla każdej czynności - zsumujesz wszystko ze swojej listy - będziesz wiedział ile pieniędzy i czasu będzie kosztował Cię cały remont.

Gdy już otrzymasz konkretną wartość, np remont kosztuje Cię 1000 zł (materiały + narzędzia) i oszacowałeś czas wykonania na np 10 dni to teraz
powiększ te wartości o 20% (tzn, przemnóż je przez 1,20). W naszym przypadku mamy 1200 zł i 12 dni. Czemu tak? Otóż wiadomo z doświadczenia że w trakcie remontu zawsze moga pojawić się dodatkowe koszty, czy prace mogą się przeciągnąć. W praktyce ludzie mylą się w kosztach i czasie wykonania nawet o 100%, ale zakładajac że będziesz postępował zgodnie z moimi wskazówkami, to wiem że 20 % rezerwy w pieniadzach i czasie wystarczy.

Zatem zgromadź środki finansowe o 20% większe i zarezerwuj 20% więcej czasu niż to co z moją pomocą oszacujesz. Będziesz miał pewność że nie zabraknie Ci pieniędzy na remont i czasu - remont nie utknie w miejscu, bo np będziesz musiał zajać się swoją pracą.


Zanim jeszcze przejdziesz do opisu poszczególnych czynności prezentuję Ci listę uniwersalnych narzędzi które należy zgromadzić na poczatku. Oczywiście nie wszystkie musza Ci się przydać, wiele może już masz, albo możesz pożyczyć. Ostatecznie trzeba będzie je kupić:
Miarka – do wymierzenia pokoju i oszacowania ilości zużytych materiałów, koszt 5-15 zł w kazdym markecie budowlanym. 
Drabina – chodzi o drabinę na dwóch nogach, nie taką opieraną o ścianę. To czy będziesz potrzebować drabiny zależy od wysokości pokoju. Jeśli sięgasz bez problemu do sufitu żeby np. pomalować go pędzlem przy użyciu zwykłego taboretu, to może nie warto kombinować z drabiną. Z drugiej strony może masz drabinę na której możesz postawić/zawiesić pojemnik z masą szpachlową? Wtedy ułatwi to bardzo gładzenie ścian. Drabiny sa drewniane lub aluminiowe. Drewniane są solidniejsze, ale też i cięższe. Aluminiowe mogą się przewrócić gdy obciążymy je nierówno np wieszajac 15 kilogramowe wiaderko z zaprawą, tak jak na rysunku, ale są dużo lżejsze niż drewniane. Koszt drabin to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zdecyduj sam czy na pewno będzie Ci potrzebna. A może można w pokoju zostawić stół na którym da się stanąć bezpiecznie?
Poziomica – najlepiej jak najdłuższa np. 2 metrowa, do sprawdzania krzywizny ścian, ale pamiętaj że można sobie poradzić mając długą prostą listewkę, np listwę przypodłogową. A może po prostu masz pewność ze ściany są proste, nie falujące i nie musisz tego sprawdzać. Poziomice 2 metrowe i dłuższe kosztują przynajmniej 60 zł ale zwykle dużo więcej. Natomiast poziomica przyda Cię się przy obsadzaniu narożników aluminiowych, co robi się na etapie wykonywania gładzi na ścianach. Przydałaby się jak najdłuższa ale jesli nie masz, nie możesz pożyczyć, to możesz kupić - najkrótsze poziomice o długości 30 cm kosztują już od 20 zł. Więcej o przydatności poziomicy znajdziesz w tekstach: Naprawa falujących ścian, Nakładanie kleju i siatki oraz Wykonywaniu Gładzi.
Ekierka lub inny wzorzec kąta prostego, np. prostokątna szpachelka – potrzebna przy przerabianiu zaokrąglonych kątów wewnętrznych na kąty proste (zwłaszcza na łączeniu sufitu ze ścianami w starym budownictwie). Na etapie Ocena Stanu Wnętrz ekierka przydała Ci już może przy sprawdzeniu kątów prostych. Jeśli nie jesteś zadowolony z kątów między ścianami i sufitami to ekierka pomoże Ci na etapie przerabiania wszelkich zaokrągleń na kąty proste. Koszt to kilka złotych. 
Narzędzia: śrubokręty, kombinerki, próbnik do prądu, młotki, dłuta - wszystko co będzie potrzebne do do demontażu gniazdek, włączników, odkręcaniu haków, śrub, listew przypodłogowych, karnisza, wykuwaniu ze ścian starych metalowych elementów np metalowe zawieszki na karnisze popularne w budownictwie w PRL, gdzie wszystkie karnisze były takie same.
Strój roboczy - luźny, wygodny, z kieszeniami, abyś np nie musiał schodzić z drabinami po niezbedne drobiazgi. Wygodne buty. Polecam czapke jeśli masz wiecej włosów na głowie, zwłaszcza przy gruntowaniu i malowaniu. Na rękach przy wielu czynnościach przydadzą się rękawiczki oraz długie rękawy. Zwłaszcza przy pracach gdzie mozesz się pobrudzić czymś co nie jest zmywalne zwykłą wodą tzn gruntami, farbami olejnymi, ale też niektórymi masami szpachlowymi czy klejami cementowymi - maja one w sobie różne sztuczne substancje którą przywieraja do skóry i nie dadzą się zmyć zwykłą woda i mydłem. Pamiętaj! warto pracować ubranym od stóp do głów niż potem tracić czas, wodę i nerwy na domywanie skóry z uciążliwych zabrudzeń!
Odkurzacz, zmiotka z szufelką, duża miotła - do odkurzania nie tylko podłóg ale i sufitów i ścian z kurzu, pajęczyn, do zbierania na bieżąco pyłu, strzępów zdrapywanej farby i innych. Uwaga! Drobny pył  powstały przy szlifowaniu wyrobów z gipsu : gipsów szpachowych i gładzi może zbierać się nie w worku odkurzacza ale w także poza workiem, a nawet być wyrzucany przez tył odkurzacza, co może spowodować zapylenie i uciążliwe zabrudzenie urządzenia. Koszt zwykłej zmiotki i szufelki to od kilku złotych, ale zapewne większosc osób ma w domu te rekwizyty do sprzątania. Pył gipsowy jest po prostu zbyt drobny aby większosć tradycyjnych odkurzaczy mogła go skutecznie wciągnąć i zatrzymać w worku. Dlatego najlepiej odpylać na mokro, o czym będzie w dziale Wykonywanie gładzi.
Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!