Naprawa ubytków, dziur i rys

Wszelkie widoczne na ścianach ubytki, pękniecia, rysy, nalezy przed malowaniem usunąć.

 Oto jak z nimi postępować:

Ubytki - należy je wypełnić gipsem lub masą szpachlową - ubytki do 5 mm głębokości. Jeśli są głębsze można zastosować zaprawę cementową która zaschnie szybciej. W duże dziury mozna powkładać kawałki gruzu,kamieni i zlepić je z murem zaprawą cementową. Chodzi o to aby warstwy wypełniajacej było nie za duzo, będzie długo schła i wstrzymywała nasz remont.

Naprawiając niedoskonałości ścian nalezy pamiętać o tym ze odsłonięte fragmenty tynku, gipsu itp, mogą chlonac wodę. Dlatego nalezy zagruntowac pedzlem miejsce naprawcze. Jeśli tego nie zrobimy, suchy ubytek wchłonie wodę zawartą w masie szpachlowej i spowoduje jej zbyt duzy skurcz i może ona popękać.

Nakładamy gips/masę szpachlową na ubytek przy pomocy szpachelki. Zawsze robimy to tak aby nadmiar masy nie wystawał poza ubytek. Po wyschnięciu moze się okazać że masa w ubytku uległa skurczowi i to miejsce jest dalej wklęsłe. Wtedy nakładamy kolejną warstwę która juz zwykle wystarcza. Lepiej jest nakładać masę szpachlową na ubytki w kilku warstwach, niż nałożyć raz za dużo, gdy masa wystaje poza ubytek a potem szlifować nadmiar masy który zgromadził się wokół ubytku i jesli go nie zeszlifujemy to bedzie widoczny pod farbą.

Dziury po gwoździach, śrubach, kołkach - wyjmujamy to co tkwiło w ścianie, także plastikowe kołki. W otwór wkładamy zwinięty namoczony papier i wciskamy go tak, aby został tylko płytki otwór w który nakładamy masę szpachlową. Chodzi w tym o to , aby warstwa masy był niezbyt gruba, max 5 mm (a najlepiej tylko 1-3 mm), przez co szybciej wyschnie i nie spęka (większość gipsów szpachlowych i gotowych mas można nakładać do grubosci max 5 mm). Pamiętajmy o gruntowaniu otworu jesli to konieczne (tzn, jeśli to miejsce chłonie wodę).

Rysy, spękania - należy poszerzyć je szpachelką, tak aby rysa w przekroju miała trójkątny kształt. (mam nadzieję, że to zrozumiałe) . Poza tym wokół rysy (z jednej i drugiej strony) zdrapujemy także farbę z fragmentem tynku , na głębokość kilku mm, tworzac tym samym prostokątny kształt. Robimy to po to aby w to miejsce wtopić siatkę wzmacniającą lub flizelinę budowlaną - tzn taśmę ze sztucznych włókien.
Zatem po poszerzeniu rysy i  zdrapaniu jej okolic, mamy przygotowane miejsce na położenie siatki lub flizeliny. Musimy je jeszcze oczyścic z pyłu przy pomocy zmiotki, wilgotnej gabki lub odkurzacza. Jeśli to miejsce chłonie wodę, nakładamy pędzlem środek gruntujący - trzeba odczekać aż wyschnie, popularne, tanie grunty schną do 2 godzin. Na zagruntowane miejsce nakładamy mase szpachlową/gips, nie zagładzając tylko nakładajac małymi plackami, nastepnie wtapiamy siatkę/flizelinę i zagładzamy masą która wyszła przez oczka siatki a w przypadku flizeliny dokładamy warstwę masy na górę. Zagładzamy wszystko na równi ze scianą.

Przy wypełnianiu ubytków, naprawie pęknieć, pamiętajmy przede wszystkim o :
1. Odpowiednim poszerzeniu szczelin, dziur, aby zmieściła się w nich odpowiednia grubość masy wraz z ewentualną siatką wzmacniająca.
2. Uzyciu środka gruntującego o ile podłoże chłonie szybko wodę.
3. Nakładanie szpachlówki na równi ze scianą, a nie z nadmiarem, lepiej kilka warstw niż nadmiar w jednej warstwie który musimy zeszlifowywać. Szlifowanie ograniczmy do minimum. Wtedy mamy pewność że miejsce naprawiane nie bedzie widoczne pod farbą.

Potrzebne na tym etapie prac:
- szpachelka do nakładania masy
- gips szpachlowy lub gotowa masa szpachlowa na ubytki
- siatka lub flizelina na rysy, spękania
- srodek gruntujący + pędzel
Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!