Naprawa Falujących ścian

Problemy falujących tzn krzywych ścian dotyczy zwłaszcza starego budownictwa , z lat 70 XX wieku i wcześniej, stare kamienice itp.

Tak jak juz pisałem w punkcie 3 Planu Działania receptą na falujące ściany jest niestety całkowite skuwanie tynków i wykonywanie ich od nowa lub zabudowa wnętrza płytami gipsowo-kartonowymi (mozna wtedy też skuwać tynki lub nie, ale jeśli nie skuwamy tynków to płyty zmniejszają w widoczny sposób pomieszczenie.

Różnia w kosztach między wariantem pogodzenia się z falującymi scianami i pomalowania ich po prostu a skuwaniem tynków/zabudową płytami jest bardzo duża. Mozemy pomalować pokój farbą za 100 zł w 2 dni, albo wynajmowac ekipe która skuje tynki i wyrówna ściany ale zajmie to tydzień i będzie kosztować 1000 zł lub więcej. Przekalkulujmy na chłodno co nam przeszkadza a co nie i podejmijmy decyzję.

Na właśną rękę możemy zlikwidować niektóre miejscowe - tzn o powierzchni maksymalnie 1-2 m2 nierówności. Słuzą do tego cementowe zaprawy wyrównujące lub zaprawy tynkarskie. Dla amatora lepiej skorzystać z zaprawy wyrównującej.
Idziemy do sklepu budowlanego i mówimy sprzedawcy że potrzebujemy np wyrównać powierzchnię na której musimy nadłożyć np 1 cm , bo takie są nierówności. Sprzedawca poleci nam jaka zaprawę kupic w zależności od grubości jaka musimy nałożyć. Zapytajmy go także czy możemy nałożyc taka zaprawę np bezpośrednio po malowaną ścianę, czy trzeba zastrosować zbrojenie z siatki, czy należy użyć gruntu itp.

Możemy posłużyć się także płytami gipsowo-kartonowymi, które przykleimy do ścian. Wtedy kupujemy płyte o odpowiednim rozmiarze i grubosci oraz klej gipsowy do przyklejania płyty do ściany, sufitu. Najlepiej przedstawmy sprzedawcy nasz problem i poprosmy o wyczerpujące rozwiązanie.

W starym budownictwie wykonywało się łączenia miedzy scianami oraz miedzy ścianami a sufitem w sposób zaokrąglony, przykładając butelkę. Obecnie raczej wykańcza się łączenia do kąta prostego. Jeżeli mamy zaokraglone łączenia i chcemy je przerobić na kąty proste , to czeka nas trochę cięższej pracy. Musimy skuć tynk w zaokrąglonych narożach. Robimy to przy pomocy młotka i dłuta. Jeżeli mamy wiertarkę z funkcją młota/dłuta to możemy sobie tym ułatwić. Problemem jest praca przy suficie, z rękami podniesionymi do góry, trzymając ciężkie narzędzie.

Skuwająca zaokrąglenia, miejmy przy sobie ekierkę (lub inny wzorzec kąta prostego), o mozliwe długich bokach. Podczas skuwania przykłądajmy ekierkę do tworzonego przez nas naroża i sprawdzajmy przez to czy skuwamy tyle tynku aby uzyskać kąt prosty. Często odleci nam sporo tynku, zwłaszcza w starym, budownictwie. To wszystko jednak wyrównamy zaprawą wyrównującą lub klejem cementowym.

Mamy zatem przerobione narożniki, kupiliśmy zaprawę/płyte na eliminację falowania ściany. Teraz należy nalożyć zaprawę/przykleić płytę.

O postępowaniu z zaprawami cementowymi pisze w kolejnym dziale: Nakładanie Kleju i Siatki.

Słowo jeszcze odnosnie przyklejania płyt gipsowo kartonowych. Kupujemy taką płytę o odpowiedniej grubości. Docinamy ją przy pomocy nozyka, oto instrukcja:

Jak docinać płytę G-K?

Płytę nastepnie przyklejamy klejem gipsowym do sciany. Szukamy w sklepie produktu o nazwie "Klej gipsowy". Klej jest w formie sypkiej, rozrabiamy go z wodą zgodnie zaleceniami producentam. Klej schnie bardzo szybko, mamy zwykle tylko kilka minut na nałożenie go na płyte wiec musimy zrobić go odpowiednią ilość - ocenę ile kleju przygotowac nabędziemy tylko poprzez praktykę, próby i błędy.

Nakładamy klej przy pomocy szpachelki na płyte plackami rozmieszczonymi równomiernie. Patrzymy też na to miejsce na które chcemy przykleić płytę i wtedy widzimy gdzie nałożyc więcej kleju a gdzie nieco mniej. Płytę przykładamy do sciany i LEKKO dociskamy rękami. następnie przykładamy do płyty poziomicę i przy pomocy gumowego młotka bijemy delikatnie w poziomice która dociska nasza płyte w strone ściany z zachowaniem pionu/poziomu. Patrzymy cały czas na oczko poziomicy w czasie tego dobijania. Następnie przykładamy poziomice w innym kierunku i również sprawdzamy czy płyta jest
przyklejona równo z pionami/poziomami. Dobijamy młotkiem z wyczuciem, tak aby płyta była na równi ze ścianą.

Potrzebne narzędzia do tego etapu prac:
- młotek dłuto –do skuwania zbędnego tynku, np. skuwanie zaokrąglonych
naroży w celu przerobienia ich na naroża o kątach prostych, odkuwanie zbędnych elementów ze ścian - ekierka do sprawdzania naroży
- zaprawa wyrównująca i wiaderko do niej, najlepiej 10 litrowe
- wiertarka z końcówką do mieszania lub mieszadło mechaniczne (osobne urzadzenie, przeznaczone tylko do mieszania - więcej na ten temat w dziale Nakładanie kleju i siatki)
- szpachelka/kielnia do nakładania zaprawy z wiaderka na ścianę lub na długą pacę
- długa paca do nakładania i rozprowadzania zaprawy


Ewentualnie:
- płyta gipsowo kartonowa
- klej gipsowy (do przyklejenia płyty)
mieszadło do gipsu (inne niż to do zaprawy, więcej w dziale Wykonywanie Gładzi)
- gumowy młotek
- poziomica o odpowiedniej długości - nieco dłuższa niż rozmiar płyty którą bedziemy przyklejać
Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!