Nakładanie Kleju i Siatki

Po co w ogóle nakładać klej i siatkę na ściany w pomieszczeniach?

Jak pisałem w Planie Działania, w punkcie 4 i 5: jeżeli widzimy na scianach i sufitach spekania na łączeniach płyt gipsowo-kartonowych lub płytah betonowych, lub mamy tynki, na których widzmy liczne spękania, "siatkę" spekań itp to wtedy miejscowe naprawianie spękań nie pomoże. W takim przypadku najlepiej na całej problematycznej ścianie/suficie wykonac zbrojenie z kleju cementowego i wtopionej w niego siatki zbrojącej (tak jak robi się to na ścianach elewacji budynków przed tynkowaniem).

Kleje cementowe do siatki to taki "cud" współczesnej chemii budowlanej. Są to mieszanki cementu i dodatków o duzej przyczepności do różnych podłoży (nawet do śliskich - lamperii (!) o czym pisze w dziale Lamperia). Takie kleje mają wysoką odporność na pekanie, a w połączeniu z siatką stanowią bardzo dobre zbrojenie chroniące podłoże przed widocznym spękaniem.
A zatem musimy kupić taki klej do siatki. Sprzedawany jest w workach zwykle po 20 lub 25 kg i kosztuje od około 15 do nawet 40zł za worek. Z moich doswiadczeń wynika że już klej za 15-20 zł za worek np firmy Kabe, popularny w Castoramie spełnia parametry wytrzymałościowe i jest wystarczający do naszego remontu. Jeden worek kleju do siatku pozwala na nałożenie go na powierzchnię od
7-8 do kilkunastu m2, zależnie odproducenta. Zatem jeżeli znamy wymiary remontowanego pomieszczenia to możemy obliczyć ile worków kleju będziemy potrzebować.

Mamy już klej, potrzebujemy też wiaderko minimum 10 litrowe. Wlewamy do wiaderka wodę (zwykła wodę z kranu , ZIMNĄ, nie ciepłą! ) a następnie dodajemy kleju z worka. Ile? Jakie proporcje? To przeczytamy w instrukcji umieszczonej na worku. Nie wstydźmy się czytać dokładnie instrukcji i jej przestrzegać. Producent wie najlepiej przy jakich parametrach jego produkt najlepiej sie sprawdza. Do odmierzenia wody i proszku może przydać nam się waga. Wtedy możemy dokładnie wyznaczyc proporcje mieszanki.

Wskazówka: Możemy np przygotowac sobie naczynie które wypełnione proszkiem po brzegi stanowi idealna ilośc potrzebną do rozprowadzenia w wodzie w wiaderku. Lub wyznaczyć sobie wielokrotność , np 3 małe wiaderka proszku wsypać do odmierzonej ilośc wody. Na wiaderku z wodą możemy też zrobić kreskę okreslajaca poziom wody jaki musimy wlać. Przygotowując sobie taki plan przygotowania kolejnych porcji zaprawy bedziemy zawsze uzyskiwać zaprawę o jednakowej konsystencji i zaoszczedzimy czas przy rozrabianiu kolejnych porcji.

Zawsze wsypujemy proszek do wody, nigdy na odwrót! Zauważycie że do bardzo niewielkiej ilosci wody np 1 litr, potrafi wejść np aż 5 kg proszku i da to dużo zaprawy. Zatem ostrożnie z ilością wody. Najpierw najlepiej wlać np 2 litry wody i przeczytac na opakowaniu kleju ile proszku (w kilogramach) musimy dodać). Po wsypaniu proszku , zaprawę nalezy rozmieszać. Wykorzystujemy do tego wiertarkę z mieszadłem. Reczne mieszanie bedzie bardzo uciązliwe, męczace i nie osiągniemy zadowalającej konsystencji. Tak wygląda mieszadło do zapraw:
Koszt mieszadeł wacha się od 10 do 30 zł. Lepsze niż wiertarka jest mieszadło mechaniczne, czyli urzadzenie zaprojektowane tylko domieszania zapraw i mas ale nie warto go kupować (koszt minimum 200 zł za w miare solidne mieszadło), choc jeśli mamy, albo możemy pożyczyć to z pewnością jest to
lepsze rozwiazanie niż wiertarka (zwłaszcza te słabsze, tańsze wiertarki szybciej się zużywają mieszając już 5 kg mieszanki).

Klej mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Z czasem nabierzemy wprawy w uzyskiwaniu odpowiedniej konsystencji nawet bez instrukcji producenta ale warto choć raz rozrobić zaprawe DOKŁADNIE tak jak radzi producent kleju, ponieważ wtedy zobaczymy jak powinna wyglądać optymalna konsystencja zaprawy.

Po rozrobieniu kleju mamy zwykle 2-4 godzin na jej zuzycie, nie musimy się więc spieszyć.

Do nakładania kleju na scianę potrzebujemy 3 narzędzia:  kielnię, pace zębatą i pacę do zagładzania (rózne nazwy w różnych częsciach Polski). Chodzi o to:
Kielnią nabieramy zaprawę z wiaderka lewą ręką (instrukcja dla praworecznych). Z kielni kładziemy zaprawę na pacę zębatą trzymąną w lewej ręce. Nakładamy ją w pobliżu dluższej krawędzi pacy zębatej, ruchem jakby "ostrzenia" tej krawądzi pacy. Następnie przykładamy pacą zębatą do ściany i przeciągamy pod kątem mniej więcej 45  stopni. W ten sposób na scianie powstaną nam linie kleju. Mozemy też nakładać zaprawę z kielni od razu na scianę i dopiero przeciągać pacą zębatą - to już zależy od indywidualnych upodobań i od konsystencji zaprawy.

Po co paca zębata? Po to aby łatwiej wtopić siatkę w klej (który na ścianie układa się w linie i ma wolne przestrzenie).

Zakładając że robimy całą ścianę, klej nakładamy od podłogi do sufitu na pas szerokości mniej więcej 1 metra. Teraz odkładamy klej na bok, bierzemy siatkę i ucinamy jej pas przy pomocy nozyczek lub nożyka (ostrego, np do tapet). Jeżeli nie nakładamy kleju i siatki na sufit to ucinamy siatkę dokładnie na wysokość ściany. Jeżeli robimy takze zbrojenie na suficie, to ucinamy takich pas siatki żeby zachodził około 10 cm na sufit.
Siatka wzmocni warstwę kleju na ścianie i tym samym zabezpieczy spekane, słabe tynki. Siatka kosztuje zwykle od 1,50 do 2,50 zł za metr bieżący. Sprzedawana jest w rolkach 50 metrów bieżących (mb) lub docinana na życzenie klienta w sklepie. Ile jej kupić? Jeżeli np chcemy wykonac zbrojenie z kleju i siatki na 10 m2 tokupmy zawsze o 20% więcej siatki, czyli 12 m2 siatki.

Dlaczego kupić więcej? Kolejne pasy siatki nakładane na ściany i sufity powinny zachodzić na siebie mniej więcej 10 cm.

Zwykle zaczyna się od sufitu, ale jesli nakładamy klej i siatke pierwszy raz w zyciu to zróbmy najpierw jedną całą scianę aby nabrać wprawy. Sufit jest bowiem bardziej uciążliwy, zwłaszcza pracując samemu.

A więc przykładamy pas siatki do ściany od góry, (jesli robimy też sufit, klej nakładamy tez na 10 centymetrowy pas sufitu) i pacą do wygładzania (na fotografiach wyżej pokazałem dwie, ja uzywam tej zwanej szpachlą, o długosi  40-50cm) wciskamy siatkę w klej nałozony na scianie. Dzięki strukturze kleju uzyskanej przy pomocy pacy zebatej, klej ma miejsce do rozprowadzenia się i maksymalnego kontaktu z oczkami siatki.

Zatemy wtapiamy siatkę w klej na całej powierzchni. klej powinien zakryc siatkę tak, aby była ona niewidoczna. Dlatego jesli kleju jest za mało, nabieramy go więcej z wiaderka i zakrywamy miejsca gdzie siatka jest nie w pełni pokryta. Staramy sie aby cała powierzchnia była mozliwie gładka.

Wskazówka: Po wstępnym zagładzeniu , odczekajmy kilka/kilkanascie minut i przy pomocy długiej szpachli, lekko zwilżonej wodą, zagładźmy jeszcze raz całą powierzchnię. Dzięki temu jeszcze  bardziej wygładzimy klej, który już zacząć tężeć. Wymaga to wszystko wprawy i wyczucia, ale gdy sie tego nauczymy będziemy potrafili robić równiutką powierzchnię zbrojenia, na którą potem będzie łatwiej nałożyć gładź gipsową.

Następnie nakładamy klej na kolejny pas ściany o szerokosci około 1 m i nakładamy kolejny odciety pas siatki. Pamiętajmy aby pas ten zachodził na poprzedni około 10 cm. Wymaga to aby nakładać mniej kleju na krawędzi siatki na którą potem ma najsć druga siatka. Trzeba na takiej "zakładce" bardziej wciskać siatkę w klej i nakładać go nieco mniej niż na reszcie powierzchni. Chodzi o to żeby na zakładkach kolejnych pasów siatki nie było zgrubień, tylko całość stanowiła równą płaszczynę.

Na suficie również pamietajmy o zakładkach. Jeśli pracujemy sami, to ucinajmy sobie mniej kawałki siatki, bo łatwiej bedzie wtopić siatkę w klej trzymają ją samemu. W 2 osoby jest znacznie łatwiej , można dociąć pas na całą długośc/szerokość pokoju i jedna osoba trzyma i napina siatkę, a druga stopniowa ją zatapia.

Im dokładniej wykonamy warstwe klej+siatka, im dokładniej ją wyrównamy, tym łatwiej będzie nam wykonac na niej gładź, co jest kolejnym etapem naszej pracy. Oczywiście czekamy aż całe zbrojenie wyschnie.

Ponizej podsumowanie narzędzi i materiałów potrzebnych nam do wykonywania zbrojenia z kleju i siatki. A następnie przechodzimy do kolejnego etapu pracy czyli Wykonywanie gładzi.

Potrzebne narzędzia do tego etapu prac:-

- klej do siatki
- siatka podtynkowa, zbrojąca (spotyka się różne nazewnictwo)
- nożyk lub nożyczki do docinania siatki
- wiaderko, najlepiej 10 l, w którym będziemy mieszać zaprawę
- wiertarka z końcówką do mieszania lub mieszadło mechaniczne (osobne
 urzadzenie, przeznaczone tylko do mieszania)
- szpachelka/kielnia do nabierania zaprawy z wiaderka
- paca zębata którą będziemy rozprowadzać zaprawę klejową na ścianie/suficie
- długa paca do zaciągania kleju na siatce
- ekierka do rozprowadzania zaprawy w narożach
- ew. waga
Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!