Likwidacja Grzybów, Plam, Zacieków

Tak jak już pisałem w punkcie drugim  Planu Działania, musimy najpierw zlikwidować PRZYCZYNĘ występowania grzyba, zacieków, wykwitów i innych plam, tak aby nie pojawiały się już one, tzn sprawdzenie wentylacji itp. przez fachowców. Zakładam że upewniliśmy się że przyczyna została usunięta.

W przypadku pleśni, wykwitów solnych, grzyba należy usunąc mechanicznie grzyba przy pomocy drucianej szczotki, szpachelki, skrobaka malarskiego. Mozemy śmiało zeskrobać grzyba razem z farbą pod nim, a nawet z warstwą gładzi , czy tynku. Chodzi o to aby usunąć wszelkie zarodniki grzyba. Zajmujemy się nie tylko miejscem gdzie widać grzyba ale czyścimy/zeskrobujemy obszar przynajmniej o 15 cm wiekszy. Oczyszczamy dokładnie to miejsce, mozemy je odkurzyć, zamieść szufelką. Jeżeli miejsce jest wilgotne, nalezy je wysuszyć, można przyłożyć zwykłą suszarkę, można podstawić grzejnik elektryczny i wysuszyć miejsce grzyba. Następnie nakładamy preparat przeciwgrzybiczny.
Kupujemy go w sklepach budowlanych/chemicznych, wybór jest duży. Czasem nakłada się go na oczyszczonego nieco grzyba i czeka, a nastepnie zeskrobuje się go całego. Ja polecam jednak usunąc grzyba razem z warstwą farby, nawet warstwy tynku i osuszyć sciane, tak jak pisałem wyżej. Warto wybrac preparat który zabezbiecza tynk przed działaniem wilgoci, a nie tylko niszczy samego
grzyba. Jesli chodzi o zacieki widoczne na ścianach i sufitach, to mają one zwykle brązowy kolor ale zależy to od wielu czynników. Jeśli przyczyna zacieków np zalanie z sąsiedniego pomieszczenia została usunięta to sprawdzamy czy w sciana w miejscu zacieku jest wilgotna czy nie. Jesli tak, to nalezy podobnie jak przy grzybie usunąć farbę w tym miejscu, aby dostac się do gołego tynku i suszyc go przy pomocy suszarek, grzejników itp. Czasem mokry tynk odpadnie aż do murów. Gdy miejsce zacieków zostanie wysuszone, możemy uzupełnić ubytki w ścianie , czyli zdrapaną farbe, lub tynk który odpadł. Więcej o tym w dziale Naprawa ubytków, dziur i rys. Jeżeli zaciek jest suchy , wiemy że nie jest juz aktywny, nie będzie się powiększał, bo sciany zostały osuszone, to trzeba go teraz zamalować
specjalną farbą, której ma wysoką siłę krycia i jest przeznaczona własnie na różne plamy i zacieki. Najczęściej w sklepach spotykałem produkt Śnieżki:
Taka farba zwykle w 2 warstwach malowanych krótko po sobie pokryje skutecznie zaciek. Ma ona kolor biały, jednak jesli na białej ścianie zamalujemy zaciek tą farbę to biel Śnieżki i farby na ścianie może się różnić więc i tak będzie konieczne malowanie całej ściany, bądź sufitu. Zamalowywanie zacieków zwykłymi farbami które zamierzamy kupić zwykle jest nieskuteczne. Woda zawarta w tych farbach reaguje z zaciekami i będą one wychodziły na powierzchnię malowania nawet po wielu warstwach. Dlatego zastosujmy farbę na plamy i zacieki, nie jest ona tania, ale nie kupujemy zwykle duzych ilości a taką farbą mozna pomalowac także miejsca po usuwaniu grzyba, różne plamy, nieusunięte do końca dziecięce rysunki itp.

Potrzebne narzędzia do tego etapu prac:
- skrobak, szpachelka, szczotka druciana do usuwania mechanicznego grzyba, wykwitów itp.
- suszarka, grzejnik do osuszenia podłoża
- preparat przeciwgrzybiczny i pędzel
- farba na plamy i zacieki i wałek pędzel do niej
Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!