Gruntowanie i malowanie podkładowe

Gruntowanie i malowanie podkładowe to ważne czynności, ponieważ musimy zadbać o to żeby wszystko co nakładamy na ściany, czy to zaprawa, gładź czy farba, dobrze się trzymało i prawidłowo (nie za szybko, nie za wolno) wysychało. Czyli musimy zapewnić każdej nakładanej warstwie odpowiednią przyczepność.

Produktów do gruntowania i malowania podkładowego jest wiele ale nam wystarczy znac 3 rodzaje:

- grunt wodny zmniejszający chłonność podłoża
- grunt zwiększający przyczepność podłoży śliskich takich jak np lamperia, czyli farba olejna pomalowana na ścianie, ale tez np sciana z płyty betonowej, która jest bardzo gładka w dotyku
- farba podkładowe - wyglada jak zwykła farba, zwykle ma kolor biały


Grunty wodne - to wodne zawiesiny, z chemicznego punktu widzenia sa to zwykle wodne dyspersje akrylowe. Wygląda to dla laika jak zabarwiona lekko na biało woda. Najbardziej znane grunty wodne to UNI GRUNT firmy Atlas, Cekol DL80, Ceresit CT  17, ale jest również wiele innych, mniej znanych, tańszych ale w zupełności wystarczających produktów. Zadaniem gruntu wodnego jest wchłonać się w podłoże i sprawić że to podłoże nie będzię już prawie chłonąć. Czyli po prostu zmniejszyć chłonność do nieistotnego minimum. Materiałem chłonacym wodę jest np gips, dlatego gipsy szpachlowe i gładzie gipsowego trzeba zagruntować takim gruntem. Podobnie chłonać wodę mogą stare tynki, płyty gipsowo kartonowe, inne płyty, pustaki itd. Nie należy jednak nigdy w ciemno zakładac konieczności gruntowania. Nalezy sprawdzić czy podłoże zbyt chłonie wodę, czyli po prostu zmoczyć ścianę przy pomocy gąbki i zobaczyć czy woda spływa po ścianie, czy wsiąka w niego i jak szybko. Jeśli spływa, to nie ma potrzeby grunowania podłoża. Jeśli wsiąka od razu, lub nawet wsiąka powoli, to oznacz że należy gruntować. Poza zmniejszeniem chłonności, grunty wodne moga zawierać różne substancje zwiększajace przyczepność. Jednak generalnym ich zadaniem jest ograniczenie chłonności podłoża. Grunt wodny mozna nakładać pedzlem, wałkiem lub natryskiem. Wiecej o tym poniżej.

Grunt zwiekszajacy przyczepność, grunt czepny - taki grunt wyglada jak gęsta farba zawierajaca w sobie drobne kruszywo - piasek. Malujemy tym gruntem ścianę o śliskiej powierzchni. Jego konsystencja i odpowiedni skład chemiczny sprawia że przyczepia sie do śliskiej powierzchni a po wyschnięciu widoczne są drobinki kruszywa, które powodują ze nałożona powłoka jest "szorstka" w dotyku, niczym papier scierny. Dzięki temu można na ten grunt np nakładać masę szpachlową , która nałozona bezpośrednio na śliską powierzchnię mogłaby odpadać. Przykładem takiego produktu jest Cekol GS 83 Kontakt.

Farba podkładowa
- To po prostu specjalna farba, zwykle o kolorze białym, którą producent przewidział jako farbę która dobrze trzyma się podłoża i po wyschnięciu stwarza optymalne warunki do nakładania własciwej farby końcowej - łatwiejsze i szybsze rozprowadzanie. Często farby podkładowe to zwykłe rozcieńczone białe farby, niektórzy producenci oferują jednak specjalne farby podkładowe, które pozwalają na maksymalną przyczepność farby końcowej i na uzyskanie jak najlepszego koloru. Farbę podkładową warto zastosować przy malowaniu drogimi farbami, których producent zaleca taką "podkładówkę". Są to np farby Tikkurilla, Beckers, Benjamin moore, Flugger. Malując farbami tańszymi tzn np Dekoral, Nobiles, Jedynka, Dulux, Bondex, Śnieżka nie zawsze jest to konieczne a raczej opłacalne. Malowanie na biało w przypadku tych farb przyśpiesza malowanie i nieco zmniejsza zużycie farby kolorowej. Czasem jednak warto policzyć czas i pieniadze wydane na malowanie białą farbą. Jeżeli ściany i sufity są wygładzone gładzia i zagruntowane, nie chłoną wilgoci i w dodatku kolor gładzi jest biały, to nie trzeba koniecznie malować wszystkiego na biało, nawet jeśli w sklepie sprzedawca zapewnia nas że farba gruntująca jest niezbędna. Ważniejsze tutaj jest podłoże - czy nie jest chłonne, czy jest czyste i jednorodne.

Dalsza część w przygotowaniu...

Wałki gabkowe dogruntowania – wałki z gabki
najbardziej się nadają do gruntowana, ponieważnanoszą one odpowiednio
cienką i równomierną warstwę rzadkiego gruntu. Kosztująkilka zł za
sztukę.

Przedłużka dowałka – przyda
się jeśli chcecie malować sufit z podłogi, a także szybciejmalować
ścikany. Są przedłużki o stałej lub regulowanej długości. Kosztują od20
zł wzwyż. Zastanów się czy czasem jako przedłużka nie posłuży kij od
miotły.

Korytka,kuwety, wiaderka na farby – do nich wlejemy
farbę, najlepiej mieć nie jedno akilka takich pojemników na farbę,
zwłaszcza jeśli malujemy na kilka kolorów,wtedy każdy farba ma swój
pojemnik. Więcej o tym w MALOWANIE WŁAŚCIWE.

Siatki plastikowelub
worki śmieciowe – będą pomocne przymalowaniu jako zabezpieczenie wałków
i pędzli przed wysychaniem oraz jako zabezpieczenie pojemników na
farby. Więcej otym w MALOWANIE WŁAŚCIWE.

Mieszadła do farb–
chodzi mi o nakładke do wiertarki o specjalnym przeznaczeniu do farb
(innykształt mieszadła niż w przypadku mieszadeł do kleju do siatki i
gipsu). Koszt mieszadła do farb 5 – 25 zł. Nie zawsze producent farby
wymaga jej mieszaniaprzed użyciem. W wielu przypadkach warto jednak lub
po prostu trzeba wymieszaćfarbę mechanicznie. Wiecej o tym w MALOWANIE
WŁAŚCIWE.

Wałki i pędzle domalowania – będą nam potrzebne zarówno
pędzle różnej wielkości jak i wałki malarskie. Koszty od kilku za małe
wałeczki i pędzle do 30-40 zł za duzeprofesjonalne wałki. Więcej o tym w MALOWANIE WŁAŚCIWE.

Pędzel ławkowiec – służy do gruntowania dużych, nierównych
powierzchni ścian i sufitów (np. po zeskrobaniu z nich starej farby),
jeśli okaże się że chłoną one wodęWałek gąbkowy –służy do
gruntowania gładkich powierzchni chłonących wode takich jak gładzie gipsowe obrabiane na sucho (szlifowane)
Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!