Czas na Remont

Zaczynamy od początku:

Stoisz w swoim mieszkaniu, patrzysz na ściany, sufit, zakamarki. Zaczynasz dostrzegać zabrudzenia, ubytki, otarcia, farby wyblakły, biały sufit już nie jest biały. Podejmujesz decyzję: czas coś z tym zrobić. Ma być ładnie! Teraz masz dwa wyjścia:

I. Zatrudnić ekipę remontową.
II. Wykonać remont samemu.

Każdy ma swój rozum i nie namawiam Cię do ślepego wybieram wariantu nr 2, czyli samodzielnego wykonywania remontu. Każdy sam musi zdecydować co jest dla niego najważniejsze. Satysfakcja z samodzielnej pracy i oszczędności, czy święty spokój i wiara w fachowców. Każdy wariant ma swoje zalety i wady. Przedstawię zalety i wady samodzielnego remontu.

Zalety samodzielnego remontu:


1. Zaoszczędzisz pieniądze wydane na ekipę remontową.

2. Będziesz dokładnie wiedział co zostało zrobione, jakie zostały użyte materiały, nie będziesz mógł mieć do nikogo pretensji (oprócz samego siebie, ten poradnik stworzyłem abyś tych pretensji miał jak
najmniej), zaoszczędzisz własne nerwy.

3. Zgromadzisz wiedzę, która przydaje się jeszcze w życiu wiele razy.

4. Będziesz odczuwał satysfakcję z samodzielnie wykonanej porządnej pracy (mam nadzieję
że dzięki mojemu Poradnikowi ta satysfakcja będzie jak największa).

Wady samodzielnego remontu:

1. Samodzielny remont też kosztuje! Koszty jakie poniesiesz to:

- koszt materiału

Ale i tak musisz kupić materiały, wiedz że nie zdając się na kupno materiału przez Twoją ekipę remontową, tylko robiąc to samemu możesz zaoszczędzić! Frmy często kupują za duzo materiału, a niezuzyty oddają z powrotem i zwrócone pieniądze nie wracają do Ciebie. Oczywiście nie wszyscy są nieuczciwi, często przecież firmy mają swoje źródła zaopatrzenia, w których kupują materiał dużo taniej, taniej nawet niż w marketach budowlanych typu Castorama, i jest to korzystne dla Ciebie. Jednak miej świadomość, że zarabianie na kliencie poprzez zakup materiałów bez udziału
klienta lub z wykorzystaniem jego niewiedzy co do zużycia materiałów, jest dla firm bardzo wygodnym – bo dyskretnym i łatwym do wytłumaczenia klientowi – sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy na całym zleceniu.

- koszt Twojego własnego czasu

Np. koniecznośc wzięcia urlopu z pracy na czas remontu, ale i nie tylko, bo przecież na remont poswięcasz czas, który normalnie poswięciłbyś swoim dzieciom/żonie/dziewczynie/rodzinie. Takiego czasu nie sposób wycenić, ale pamietaj że on również jest „kosztem” samodzielnego remontowania.

2. Możliwość w trakcie remontowania popsucia czegoś co pociągnie za sobą konieczność wykonania dodatkowych prac, czyli koszty, wydłużenie czasu remontu, nerwy.

3. Ryzyko że nie będziesz w stanie wykonac dobrze remontu i będziesz dostrzegać niedokładności własnej pracy, co będzie Cie frustrować i może nawet spowodować, że w koncu wynajmiesz ekipę, co patrząc na całośc przedsięwzięcia będzie skutkować dużo większymi kosztami (liczonymi w
zlotówkach i godzinach) niż wynajęcie od razu ekipy.


Jak widzisz kazda możliwośc ma swoje wady i zalety, do Ciebie należy ocena sytuacji, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie co jest dla Ciebie najważniejsze.


Stworzyłem ten poradnik aby pomóc ci zminimalizować ryzyko przypadków opisanych w "Wadach
samodzielnego remontu". Wierzę że z moją pomocą będziesz w stanie ograniczyć problemy jakie napotkasz w trakcie remontu i osiagniesz efekt, z którego będziesz naprawde usatysfakcjonowany.


Pamiętaj!: W moim Poradniku opisuję czynności, które możesz wykonac samodzielnie, posiadajac podstawowe narzędzie, lub kupując je za niewielkie pieniądze. W dalszej cześci poradnika opiszę przypadki, w których nie warto abys brał się samodzielnie za remont, ponieważ tylko możesz zaszkodzić sobie, swojemu mieszkaniu i swojemu portfelowi. To tak jak z naprawami samochodu – nie wszystko jestes w stanie (dobrze) wykonać sam!


Gorąco polecam Ci samodzielny remont! Zapraszam do następnego działu, czyli: Ocena Stanu Wnętrz
Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!